Ocenite za standardnu igru (1na1):
Prosek ocena: 2.67 (ukupno glasova: 15)
Vrti Mago, udri Germane!
22/7/2008
... Ideja je prosta: German je glavni ubica špila; Negdanji Mago je „punjač“, sposoban da ojača i bilo koje drugo biće ako German nije u blizini...
Sa koliko boja u špilu najčešće igrate?
Tekstovi
Takmičarski deo
Informacije - Sve u vezi sa takmičenjima
Zloćko, 9/6/2008
Zloćkove misli XIX: PRAVA MISTERIJA
(Ova kolumna bavi se dodatnom procenom karti nedelje, a autor je sastavlja u saradnji sa svim igračima aktivnim na forumu, na posebnoj temi ove namene.)
Sa ciljem dobijanja partije, skoro svi špilovi Izvora magije koriste istu osnovnu premisu: kontrolisati više permanenata od protivnika. Načini da se to ostvari variraju od umnožavanja svojih do sprečavanja/eliminacije protivničkih. Bića i izvori su se u startu izdvojili kao važniji tipovi, s obzirom na to da čine polaznu osnovu igre, ali i problem eliminacije promena i artefakata sa druge strane stola je nešto o čemu svaki igrač mora da razmisli prilikom sastavljanja svog špila.
Već nakon prve edicije su se kao veoma tražene izdvojile karte kao što su Raščinjavanje i Poravnanje (dvostruko korisne karte koje rešavaju promenu ili artefakt), koje su imale zagarantovano mesto u mnogim špilovima, pritom izazivajući zavist magova ostalih boja koji nisu imali tako elegantna rešenja, pogotovo za neke jako problematične promene. Dvojina nastavlja tradiciju zelene i žute, dve boje koje su jedine sposobne da se obračunaju i sa artefaktima i sa promenama. Ovaj put, jedna jedina karta može da raščini čak dva permanenta, po jednu promenu i artefakt. Naravno da je tako nešto moralo da dođe sa ograničenjem, pa osim dvobojne cene, Dvojina ima još jedan nedostatak – u pitanju je vradžbina. S obzirom na to da je nećete baš tako često koristiti u svojoj punoj snazi, tj. istovremeno ciljajući i artefakt i promenu, može se reći da je ova karta u startu slabija od svojih prethodnika.
Zašto je toliko bitno da efekat raščinjavanja može da se odigra brzinom iznenađenja? Najjednostavniji primer su artefakti i promene koje odmah po ulasku direktno utiču na snagu protivnikovog napada (razne opreme i oreoli, promene tipa Opsade, Bojnog Polja, itd.), ili karte kao što su Simbol Saveza ili Pandorina Kutija za koje ne želite da dožive vaš sledeći potez. Na tom planu Dvojina debelo zakazuje i definitivno ne pokazuje pretenzije na glavnog „raščinjavača“ u špilu. Ipak, ako već igrate žutom i zelenom, jedan primerak se može provući, zlu ne trebalo, jer nikad ne znate kada možete naleteti na protivnika sa maksimalnim brojem Iživljavanja i/ili onih novih Mačeva.
Standardna igra (1na1) – 2 / 5 : Kao što rekoh, definitivno nije glavna karta u svojoj branši, ali ako vaši protivnici vole da forsiraju veći broj oprema i oreola, ne bi bilo loše da razmislite o Dvojini.
Ocenite za standardnu igru (1na1):
Prosek ocena: 2.67 (ukupno glasova: 15)
Timske varijante – 2.5 / 5 : Moguć veći broj potencijalnih meta, naročito u Kraljevoj gardi i masovnijim varijantama Kruga, pa je i verovatnije da brzinu nećete žrtvovati uzalud.
Ocenite za timske varijante:
Prosek ocena: 2.92 (ukupno glasova: 12)
Draft/Limit – 3 / 5 : Svako uklanjanje permanenata je dobrodošlo, a pogotovo razmena dve karte za jednu. Takođe, raznovrsnost ovih formata utiče i na više karata (prvenstveno oreola) koje dolaze u domet Dvojine.
Ocenite za draft/limit:
Prosek ocena: 3.17 (ukupno glasova: 12)
Moram priznati da sam i ja, kao i većina posetilaca foruma, po objavljivanju karte nedelje bio iznenađen tipom ove karte, te da sam odmah iskopao svoje primerke Dvojine kako bih proverio da nemam slučajno neki raritetni uzorak na kojem piše da je u pitanju iznenađenje, a ne vradžbina. Kako li je takva činjenica promakla gomili „izvoraških veterana“, pogotovo ako se uzme u obzir da su prošla već 4 meseca od izlaska Doba Misterija, ostaće upravo to – misterija. :)